החלפת צנרת ביתית - מרכז הבניה והשיפוץ
החלפת צנרת ביתית
צנרת המים הביתית היא אחד הרכיבים המשמעותיים ביותר בבית וחלק בלתי נפרד מכל מבנה מגורים. על אף שאנו לא מתייחסים אליה בחיי היומיום והיא פועלת ברקע, ובדרך כלל גם שקטה, בלעדיה איכות החיים שלנו יורדת פלאים ואף מבנה לא יוכל לתפקד כשורה. מסיבות אלה רצוי שהצנרת תהיה איכותית ותותקן במקצועיות, ובכך נמנע ככל האפשר תקלות עתידיות או החלפה של כלל הצנרת בבית שתהיה כרוכה בהוצאה כספית (ולא רק של הצנרת, גם הוצאות נלוות כגון עלויות השיפוץ עקב נזקי שבירת קיר או רצפה), השקעת זמן ובלגן שלם בבית… ואת זה הרי אף אחד לא מחפש.

 מתי צריך להחליף צנרת?
הצנרת מחייבת אותנו בטיפול ובאחזקה שוטפת שלה בכדי לעשות את עבודתה נאמנה. היא אמנם חווה לא מעט פיצוצים ונזילות או תקלות בשל קורוזיה וחלודה שהצטברו על הצינורות, אך אלה יכולים להיפתר באופן כמעט מידי על ידי טיפול של אינסטלטור מקצועי. אולם ייתכנו מקרים שבהם נהיה חייבים לשקול את החלפת הצנרת כולה, לדוגמא פיצוצים בעקבות שיפוצים בדירה, בלאי ושחיקה של צנרת ישנה, בעיות בריאותיות עבור המשתמשים במים ועוד. יש אנשי מקצוע הטוענים שבכל מקרה בזמן שיפוץ עדיף להחליף את הצנרת, גם אם הותקנה שנים מספר לפני, זאת בכדי למנוע תקלות הנובעות מהתיישנותה או מפגיעה לא ידועה במהלך השיפוצים.

הצנרת מורכבת משני צינורות מרכזיים, האחד נועד להובלה של המים והשני לניקוז המים בהם נעשה שימוש אל הביוב המרכזי. ברוב המקרים, צינורות אלו ממוקמים מתחת לרצפת הבית או בקירות, ולכן תיקון צנרת או החלפה שלה מצריכים הרמת אריחים או חציבה בקירות.

לפני שנחליט על החלפת צנרת, חשוב לוודא האם ישנן נזילות וכך אולי נוכל לחסוך פעולה זו. יש כיום אמצעים מתקדמים לאיתור נזילות ללא הצורך להרים מרצפות או לחצוב בקירות. ניתן להחדיר מצלמה תרמית קטנה וייעודית לחור הביוב שתפקידה לעקוב אחר מעבר הצינור ולאתר את מקור הבעיה. במידה ואכן תמצאנה נזילות, ייתכן כי טיפול נקודתי בהן יספיק. מקור הנזילות יכול להיות בעקבות חיבור לא מחוזק של צינורות, או בעקבות חור בצינור שנוצר בשל התיישנות הצנרת והצטברות חלודה. בשני המקרים תיקון הבעיה פשוט יחסית וניתן לבצע אותו במהירות על ידי אינסטלטור ולעיתים אף באופן עצמאי.

החלפת הצנרת דורשת מיומנות רבה של אנשי מקצוע מומחים בתחום, כגון אינסטלטורים הבקיאים לא רק בהחלפת הצנרת, אלא שגם מסוגלים להתמודד עם מורכבויות נוספות שעלולות לצוץ במהלך העבודה.

לפני החלפת צנרת יש לוודא כי הצנרת הנבחרת תואמת את תכניות הבנייה של הבית. כלומר, יש לדאוג לפיזור נקודות המים של הצנרת כך שיתאימו בצורה מיטבית למיקום החללים הרלוונטיים בבית – חדרי האמבטיה, השירותים והמטבח במיוחד.

סוגי הצנרות השכיחות בשוק
כיום קיימים בשוק מספר צנרות והבחירה בכל אחת מהן צריכה להיעשות לאחר מחשבה רבה ובהתייעצות עם אינסטלטור מומחה שיבצע הערכת סיכונים טרם תחילת העבודה:
צנרת SP (Super Pipe) – צנרת מסוג חדש יחסית, הנחשבת לאחת הטובות הקיימות כיום בשוק. עשויה פוליאתילן (פלסטיק חזק במיוחד) המחוזק באלומיניום, וכך היא נהנית הן מיתרונות הפלסטיק והן מיתרונות המתכת – היא אינה מחלידה ואינה נסתמת מאבנית, היא עמידה בטווח גדול של טמפרטורות ולזמן ארוך מאוד, היא מבודדת מרעש ומחום והיא גם בעלת יתרון נוסף בכך שהיא ניתנת לגילוי על ידי גלאי מתכות, דבר המסייע באיתור מהיר של נזילות קיימות. צנרת ה-SP אמנם יקרה יותר מהאחרות, אך אורך חייה יכול להגיע ל-40 שנים והיא מומלצת להתקנה, במיוחד בשיפוץ בית או אם מחליטים לחדש צנרת.

צנרת מפלסטיק (פקס PEX) – צנרת זו עשויה מפלסטיק ומפוליאתילן. היא אינה מעודדת הצטברות אבנית ומצטיינת בעמידה בלחץ מים גבוה. יתרונה – במודולריות שלה. היא בדרך כלל מושחלת בתוך צינורות מתועלים המתחברים למרכזיית מים, ולכן נוחה מאוד לתיקון, כיוון שאם יש פיצוץ באחד הצינורות, שולפים את הצינור הפגום מתוך הצינור המתועל ומחליפים אותו בחדש.

צנרת מולטיגול – צנרת הבנויה שלוש שכבות: שכבה פנימית עשויה פקסגול, שהוא חומר סינתטי ועמיד במיוחד; שכבה אמצעית אלומיניום; ושכבה חיצונית פוליאתילן מחוזק באלומיניום. בין השכבות נמצאות שכבות דבק מיוחד שמעניק להם עמידות רבה. בצנרת המולטיגול לא נוצרת קורוזיה ולכן היא מומלצת מאוד, אם כי יקרה.

צנרת נחושת – צנרת איכותית במיוחד ובשל מחירי הנחושת הגבוהים בעולם, נחשבת ליקרה במיוחד. משמשת בעיקר להזרמת מים חמים מדוד השמש אל הדירה כיוון שמוליכה חום טוב מאוד. היא מצריכה ריתוך מקצועי ומדויק למניעת נזילות בחיבורים שבין רכיבי המערכת. ריתוך גרוע עלול לגרום לנפילת מערכת המים. לא מצטברות על דפנותיה קורוזיה ואבנית, וכך מתקיימת זרימה תקינה ואין כמעט סתימות ותקלות. חשוב להקפיד כי צנרת זו תותקן בצורה טובה וכיוון שמכילה עופרת, חשוב שתהיה בעלת תו תקן להובלת מי שתיה.

צנרת ברזל – סוג הצנרת הוותיק ביותר. רוב שימושה כיום הוא באזורים ציבוריים, בחצרות בתים, בשעוני מים ולייעודים המחייבים רמת חוזק גבוהה. כמעט ולא נמצא אותה בשימוש ביתי. בשל מהות החומר, צנרת זו נחשבת מסורבלת וכבדה יותר וקשה לעבוד איתה. אורך חייה הוא 25-30 שנים, והחיסרון העיקרי שלה הוא הקורוזיה שגורמת לפיצוצים, במיוחד בצינור המים החמים.
​​​​​​​
 עלויות צנרת ביתית
המחיר המוערך להחלפת צנרת ותשתיות מים וביוב מתחיל ב-1,500 ₪ ויכול להגיע גם עד 25 אלף ₪ לכל הבית, כולל החומרים. בשל המחיר הגבוה והבלגן שכל הנושא הזה גורם, חשוב שתהיו כמה שיותר בעניינים. תחילה כדאי לברר איזה סוג צנרת קיים בביתכם. לאחר שתדעו ממה עשויה הצנרת שלכם תוכלו לקבל החלטה האם ניתן לתקן רק חלק מסוים בצנרת וכך לחסוך בעלויות, או שאין מנוס ותיאלצו להחליף את כל הצנרת.
בכל מקרה מומלץ כמובן להשתמש בשירותיו של אינסטלטור מקצועי ומהימן, כזה שיוכל לעשות עבודה מהירה ואמינה ובמינימום כאב ראש עבורכם.
 
באדיבות אתר "טוב תודה" ומקצועני האינסטלציה – אינסטלטור מומלץ בדרום
 

Coi בניית אתרים
תפריט דף הבית טלפון